Selo propada

Stranke, općinska vlast, izbori...

Selo propada

PostPostao/la hopret » Uto stu 20, 2007 8:26 am

Koja god došla vlast Babina Greda propada, odlazak mladih je nezaustavljiv, kako ga spriječiti?
hopret

Selo propada

PostPostao/la xyxy » Uto stu 20, 2007 9:01 am

nikako (nažalost), poljoprivreda ne treba toliko radne snage, a drugih poslova nema, mladi moraju trbuhom za kruhom

što odu prije (mlađi) to bolje za njih
xyxy

Selo propada

PostPostao/la hopret » Čet stu 22, 2007 8:17 am

Tu si sasvi u pravu, čim osjetiš bolji i lakši život nemaš više želje za trajnim povratkom, selo posjećuješ jednom godišnje i to dok su roditelji živi,a onda tko zna kad opet
hopret

Selo propada

PostPostao/la FRIZ » Pet stu 23, 2007 7:06 pm

:lol: :lol: MORA PROPADAT KADA NAŠI OPĆINARI NEMOGU ZAPOŠLJAVAT DOMAĆE LJUDE I KADAR JER ILI NISU POLITIČKI PODOBNI ILI SU NE KVALIFIKOVANI A VEĆINI SLUČAJEVA JE TO PRVI RAZLOG, KAO NA PRIMJERU KNJIŽNICE.
FRIZ

Selo propada

PostPostao/la FRIZ » Sub stu 24, 2007 6:05 pm

8) :lol: PA TI ŠTO IDU DALJE I NEMOGU DRUGAČIJE JER SU NAJ SPOSOBNIJI I NAJ BOGATIJI PA MOGU DA VLADAJU KAO KOMUNISTI A NAVODNO TO NISU NITI IMAJU BILO KAKVE VEZE SA ISTIM.

OSIM TOGA NJIH MLADI I NE INTERESIRAJU JER SU IM NA LISTAMA PRETEŽNO STARI KADAR. :cry:
FRIZ

Selo propada

PostPostao/la Tamburas » Sri stu 28, 2007 2:39 pm

Vaj sam članak njege objavijo, pa ću i vod:

ALEA IACTA EST

Izbori su, hvala Bogu, završeni. Ne znači to nipošto da sam zadovoljan izbornim rezultatima. Dapače. Ali onaj veliki predizborni cirkus je prošao.

A sada, bar meni, ostaje čuditi se i ljutiti.

Ja nisam glasao. Namjerno. Spadam u red onih koji kažu da nama iz „dijaspore“ nije odlučivati o sudbini onih koji žive u Hrvatskoj, jer polazimo od sasma drugih postavki koji nisu postavke domicilnog pučanstva. Ja sam hrvatski državljanin (još), rođen sam u Hrvatskoj, prijavljen sam u Hrvatskoj, pa ipak mislim da mi moje državljanstvo na papiru ne daje pravo odlučivanja o sudbini države u kojoj 37 godina ne živim, bez obzira što rekao hrvatski ustav i izborni zakon.

Reporter HRT-a Jozo Ćurić, javljajući se u subotu iz Stuttgarta a jučer iz Münchena nije propustio primjetiti, kako na glasanje dolazi uglavnom starija generacija. Mladih nema. Ta starija generacija su gastarbajteri koji su u Njemačku došli kao i ja prije četrdesetak godina. Oni o Hrvatskoj imaju nekakvu romatičarsku sliku. Stvarni problemi te države su im poprilici strani. Njima je važno da je Hrvatska samostalna država, a kako se u njoj živi to nije njihov problem. Oni su zaradili njemačku mirovinu i kad se vrate bit će im u Hrvatskoj dobro. Misle! Za njih je još uvijek Tuđman taj koji je „stvorio Hrvatsku“, a Sanader onaj koji je nastavio njegovu politiku. SDP je za njih stranka bivših komunista, koji su ostali kakvi su bili i prije. Činjenica da je bivših komunista više u HDZ-u negoli u SDP-u nije im bitna. Oni su politički neuki, podložni maniupulaciji hrvatskih svećenika koji se ne libe javno navijati za HDZ i davati izborne „savjete“. Iako godinama žive u Njemačkoj, zemlji čija domokracija po mome mišljenju najbolje funkcionira na svijetu (pa bolje i od Švicarske) oni o abecedi demokracije nisu naučili niti slovo A.

Sinoć sam od početka pa do kraja gledao „Izbornu noć“ na HRT-u. I neka mi netko kaže da je HRT, kao javna televizija, neovisna. Hoće oni biti „evropska“ televizija, vide kako se izborni programi rade u naprednim evropskim državama, ali im to ipak ne ide za rukom. Voditelj u studiju, Mislav Bago, očito nije mogao prekriti svoju radost, čim su razultati anketa pokazali da HDZ vodi ispred SDP-a. Ponavljao je toliko puta, da je to već bilo u najmanju ruku neukusno. Reporterka iz centrala SDP-a intervjuira Jurčića, Bago ih prekida, jer se javnosti obraća Sanader. Druga reporterka govori s Čačićem, a režiser pokazuje kako DHZ slavli u Mimari. Ovo je pitanje elementarnog odgoja i poštenja. Ali što to uopće znači u Hrvatskoj. To što se rezultati anketa i privremeni rezultati državnog izbornog povjerenstva nisu uvijek slagali nije me čudilo, jer svatko radi po svojoj metodi. Ali u svakom su slučaju zbunili ne samo šefa Stranke umirovljenika nego i sociološkim ispitivanjima neuke građane.

DHZ odnosno Sanader se proglasio pobjednikom čim je čuo da DHZ ima 7-8 mandata više, i počeo slaviti. Oko Đurice Drobac su se u ekran gurali razdragani HDZ-ovci, koji svojim facama dokazuju podrijetlo. Opet mi je na pamet došao pokojni Ivan Supek i „ruralni Hrvati“. Kada se broj mandata prednosti HDZ srozao na četiri, HDZ ne prestaje slaviti. I tada su sigurni, jer su im sigurni glasovi u Bosni i Hercegovini.

Ako sam mišljenja da nama Hrvatima iz Hrvatske koji godinama živimo u inozemstvu nije glasati u Hrvatskoj, onda sam naravno još više protiv toga, da glasaju građani jedne druge države hrvatskog podrijetla. Svima je nama jasno kako su oni uopće došli do te mogućnosti. Nije njihov babo htio sve. Htio je Hercegovce, ali kad Bosna ipak nije sva ušla u sastav srpske državice, nije ih se baš mogao odreći kad mu je već propala trgovina. Ljudi koji nisu u stanju u svojoj državi uvesti ni malo reda, odlučuju o redu u Hrvatskoj. O tempora, o mores! Hoće u svojoj državi biti konstitutivan narod, hoće se izravno miješati u unutarnju politiku Hrvatske. Igrati u dvojim svatovima. Čudno? Ne! To je svojstveno tim sigurnim biračima HDZ-a u BiH, jer njima su glavni njihovi interesi. „Mi glasamo za sebe“ reče jedan bračni par u Mostaru. A Hrvatska sve to jako skupo plaća. Ovo me nije nimalo razočaralo, jer sam s time računao, o tome imam svoje mišljenje staro najmanje 15 godina, u kojem nisam promijenio niti jedno slovo. I zbog toga se ne ljutim.

SRETAN VAM PUT U PROPAST

A što me to onda ipak ljuti? Nećete vjerovati da mene moja Slavonija može naljutiti. Već je od samoga početka objave rezultata anketa bilo jasno, da je V. Izborna jedinica, dakle Slavonija od Pakraca i Lipika, Požega i Nove Gradiške do Iloka, velikom većinom glasala za HDZ. I tako je i ostalo. Ovdje je HDZ dobio 42,75% (u Bordu 35,54%, u Vukovaru 51,13%, ali u Požegi 30,08%) glasova.

Ta ne ljuti mene Slavonija niti me ona ikada može naljutiti. Ljute me Slavonci. Svake nedjelje gledam emisiju „Plodovi zemlje“ u kojoj baš ti moji Slavonci, Šokci kukaju da se slušati ne može. Ispada po njihovim riječima, da im ništa ne valja, da je Slavonija jedan od najnerazvijenijih dijelova Hrvatske, da ih država vara kroz poticaje i i i i. I zar onda nebi bilo logično da upravo oni traže promjene? Naravno da jeste. Ali oni ostaju sebi „vjerni“. I dalje će kukati u poljoprivrednoj emisiji koju ne gleda niti jedan političar, i dalje će arogantni Pavić iz Ministarstva poljoprivrede demantirati opravdane zahtijeve poljoprivrednika za većim poticajima. Jesu li Slavonci mazohisti? Ispada da jesu. Pusti ti mene da ja badava radim i kukam i da ulaskom Hrvatske u EU propadem. Ali i tad ću, dok mi još ruke vire iz govana, pljeskati Sanaderu koji nas je „uveo u EU“. Slavonci su pustopašni, nisu voljeli nikakve stege, htjeli su uvijek biti slobodni. I eto sad su u svojoj punoj slobodi izabrali svoje grobare.I to je demokracija. Zar nije čudno da u izričito poljoprivrednom kraju HSS dobije samo 5,54%? Friščić je prije izbora govorio, vjerujući da se bez HSS-a neće moći formirati buduća vlada, da će jedan od njegovih uvjeta za ulazak u kaoliciju biti 6 milijardi Kuna, koje će se morati osigurati u državnom proračunu za razvoj obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Na ovo je reagirao SDP jer je to i njihov plan, a HDZ nije rekao niti riječi. I sad će opet biti kukanja baš u tom dijelu Slavonije, koja je tako složno većinu svojih glasova dala HDZ-u. Ovi će državnu zemlju prodati velikim posjednicima, možda čak i strancima, a vi seljaci, koji se bavite proizvodnjom mlijeka, gledajte kako će te nahraniti svoje krave jer nećete imati dosta zemlje za proizvodnju stočne hrane. Ali dobit će te za utjehu kanal Sava – Dunav (nadam se malo morgen), od kojeg će profitirati oni koji su već kupili zemlju znajući kuda će ići trasa toga kanala. A vi, sitni će te ostati sitni dok se ne utopite i nestane vas u EU.

Inati se Slavonijo! Eto vi ste se inatili. Nije to prvi puta da radite protiv sebe. Doduše sad su vas kojekaki seoski moćnici DHZ-a kupili nekakvim sitnim obećanjima, od kojih doduše neće biti ništa, ali lipo se čulo.

Što tko radi – sebi radi. Idemo dalje! Pa neka vam je sretan put!
Tamburas

Vrati se na: Politika