Hrvatske vode proteklog su tjedna počele rješavati imovinsko-pravne odnose i provoditi izvlaštenje zemljišta kojim će prolaziti trasa budućeg kanala Dunav-Sava. Aktivnosti su počele u Babinoj Gredi, gdje je nekoliko dana bio smješten ured opunomoćenika Hrvatskih voda Ivana Šapine. Upravo bi na području babogredske općine, točnije predjelu Škopinjaka, gdje se nalaze poljoprivredne površine, sljedećeg mjeseca trebala početi gradnja melioracijskog kanala Dunav-Sava o kojemu se govori već gotovo tri stoljeća i koji bi trebao biti dugačak 15 kilometara i širok 250 metara.
Melioracijski kanal koji će vodu akumulirati iz Save u prvo će vrijeme biti u funkciji navodnjavanja 33 tisuće hektara obradivih površina smještenih na području biđ-bosutkog atara. Izgradnjom više od 60 kilometara dugog i 58 metara širokog kanala Dunav-Sava, koji će spajati Vukovar sa Šamcem, nestat će rijeke Biđ i Bosut, jer će kanal najvećim dijelom prolaziti njihovim koritom. Kako bi građevinski radovi na gradnji melioracijskog kanala u Babinoj Gredi mogli početi najkasnije do listopada, nužno je riješiti imovinsko-pravne odnose i zemljište kojim će prolaziti prenijeti u državno vlasništvo. S obzirom na to da je dobar dio u privatnom vlasništvu, Hrvatske su vode počele otkupljivati zemljište, i to prema vrlo izdašnoj cijeni od čak 18 kuna za četvorni metar, za što su osigurale 40 milijuna kuna. Otkupna cijena je vrlo povoljna, jer se zemlja na tržištu prodaje za tri do pet kuna po četvornom metru, a država je seljacima prodavala zemlju svojevremeno i za 1,2 do dvije kune po četvornom metru. Posao u Babinoj Gredi je završen, a opunomoćenik Hrvatskih voda Ivan Šapina od jučer se nalazi u Gundincima, gdje će u sljedećih desetak dana riješiti imovinsko-pravne odnose s Gundinčanima.
ISPLATA U ROKU 30 DANA
“Posao u Babinoj Gredi smo odradili. Pregovarali smo gotovo sa 150 mještana, jer mnoge parcele imaju po nekoliko suvlasnika. Na temelju procjena sudskih vještaka radili smo nagodbe koje imaju snagu kupoprodajnih ugovora. Sklopili smo oko 90 nagodbi, a novac će sada već bivšim vlasnicima biti isplaćen u roku 30 dana, naravno onima čiji su vlasnički listovi bili čisti, odnosno bez ikakvih tereta”, pojašnjava Šapina, dodajući kako će se kod onih Babogredaca koji imaju zabranu otuđenja novac isplatiti tek kada vlasnički list bude čist. To se, prema njegovim riječima, odnosi i na četvoricu Babogredaca koji su prije dvije godine kupili državno poljoprivredno zemljište, a kojima je u vlasničkim listovima uknjižena zabrana prodaje dok ne ispune svoje obveze prema državi. “Odgovorno mogu reći da nitko od njih neće dobiti ni kunu dok ne riješi odnos s državom, odnosno s Ministarstvom poljoprivrede, a na koji će način to biti učinjeno, zaista ne znam”, priznaje Šapina.
SUMNJE U MUTNE POSLOVE
No, upravo su ti slučajevi pokrenuli razne špekulacije pa se po babogredskim kuloarima sve glasnije priča o tome kako će se pojedini sumještani preko noći obogatiti. “Nije nam jasno kako je država mogla po vrlo jeftinoj cijeni prodati zemljište kada se već odavno zna da će njime prolaziti trasa kanala Dunav-Sava i sada to isto zemljište koje je prodala za 12 tisuća kuna za hektar kupuje za čak 180 tisuća. Nitko nas ne može razuvjeriti da nije riječ o namještaljkama i pogodovanju pojedincima”, rekao nam je jedan Babogredac, koji je želio ostati anoniman. Šapina nije imao komentara na takve navode, priznajući kako stvarno ne zna li je bilo pogodovanja i s čije strane, no dodao je da to i nije njegov posao. Složio se s tim da će neki ipak dobro profitirati prodajom zemljišta. Dodao je da je iznos od 18.000 kuna za hektar isti kao i onaj koji je država plaćala za gradnju autocesta. Načelnik Babine Grede Marko Mrljkonjić, potvrdio nam je da je zemljište koje se nalazi na trasi budućeg kanala bilo obuhvaćeno Programom raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem na području općine Babina Greda, te da su je četvorica Babogredaca kupili prije dvije godine, a prije toga su je već dulje vrijeme imali u zakupu. Čudno je prije svega to što je prostornim planom općine Babina Greda, koji je usvojen 2004. godine, ucrtana trasa kanala koja prolazi tim zemljištem, što znači da je njegova namjena već tada bila utvrđena.
Izvor: Glas Slavonije